Prekvapenie pre vodičov! Strhnutá záloha desiatky eur !



Pre turistu v zahraničí šok, či nepríjemné prekvapenie , no pre domácich obyvateľov samozrejmosť.
Niektoré vyspelejšie krajiny EU ponúkajú vodičom na čerpacích staniciach službu podobnú samoobslužnej pokladni Tesco Stores, a to samoobslužné tankovacie automaty. Ide o zavedenú novinku, ktorá láka prevažne svojou nízkou cenou pohonných hmôt oproti našim čerpacím staniciam  na diaľniciach či v hlavnom meste.  

Rakúsko sa poistilo, aby ste im nezdrhli s plnou nádržou a automat si okrem ceny za palivo strhne aj pekne ''tučnú zálohu''. 

Stretol som sa s týmto typom služby na mojej ceste do Viedne. Vracal som sa späť domov a rozhodol sa natankovať za nízke ceny u našich rakúskych susedov. Zvolil som si pumpu vyobrazenú na obrázku, ktorá sa mi však zdala divná. Nebola tam žiadna obsluha. Pristavil som auto a začal naberať naftu ( cena okolo 1,08€/l).

Na počudovanie tankovanie nešlo! Všimol som si našťastie návod na automate. Pred tankovaním som priložil kartu k stojanu a automat sa ma nemecky spýtal, či mi môže na blokovať zálohu 90 eur. Nie malá suma, čo poviete ?  Peniaze už odišli, no tak som nabral naftu za 20€.  Ale čo potom ? Po minútach stresu a obáv som sa pokúsil rozlúštiť zvyšok návodu a našťastie pochopil. 

Moja rada : Prosím keď do tankujete neodchádzajte a pozorne čítajte !!!  

Stačí vložiť kreditnú kartu znova a potvrdiť sumu, ktorú ste načerpali. Následne príde na účet zvyšok peňazí. Ako som sa dočítal, výška požadovanej zálohy sa líši podľa krajiny, v ktorej tankujete, a jej bežných cien. Vo Švajčiarsku, kde je palivo drahšie, sa môžete stretnúť so zálohou až 300 eur ! 

Pri cestovaní po diaľnici sa s takýmto javom nestretnete, ale pokiaľ sa rozhodnete ušetriť a tankovať lacnejšie, mali by sa pripraviť na platobné zvyklosti v danej krajine.




Komentáre

Obľúbené príspevky